Nya styrelseledamöter i stiftelsen

Sjukvårdens Ledarskapsakademi välkomnar två nya styrelseledamöter: Andrea Borgström och Elisabet Keussen. Båda har lång erfarenhet av ledarskap inom vård och omsorg och brinner för att utveckla framtidens ledarskap. Här delar de med sig av sina erfarenheter, drivkrafter och tankar om ledarskapets framtid.

Andrea Borgström har en lång bakgrund inom vården, från sjuksköterska och barnmorska till ledande chefsroller både i Sverige och internationellt. Hon brinner för ett ledarskap som bygger på närvaro, mod och nyfikenhet.

Elisabet Keussen har haft vd- och ledningsroller inom vård och omsorg i över 15 år, i både börsnoterade bolag och ägarledda verksamheter. Idag verkar hon som konsult och rådgivare. Hon tror på mänskligt ledarskap i kombination med sunda affärer.

Varför Sjukvårdens Ledarskapsakademi?

”Att få vara med och bidra till ett forum där ledarskap utvecklas, ifrågasätts och stärks känns både meningsfullt och naturligt.”Andrea

”Akademin är en arena för verkliga samtal mellan ledare, inte ännu ett program om hur man borde vara. Det behövs.”Elisabet

Synen på gott ledarskap

Andrea beskriver gott ledarskap som att leda med både hjärna och hjärta:

”Jag tror att ett gott ledarskap i vården börjar med att våga vara människa, visa omtanke och vara modig nog att gå före.”

För Elisabet handlar det om riktning och närvaro:

”Gott ledarskap är inte att veta allt, utan att skapa trygghet, se människor och stå kvar även när besluten blir obekväma.”

Framtidens utmaningar

Båda lyfter behovet av hållbara arbetsmiljöer, kompetensförsörjning och att vårdens ledare måste orka hålla dubbla perspektiv – både få vardagen att fungera här och nu, och samtidigt driva förändring och innovation.

Vad de hoppas bidra med

Andrea vill bidra med erfarenhet kring kulturbyggande och värderingsstyrt ledarskap.
Elisabet vill stärka kommunikation, varumärke och lyfta ledarskapet i både vård och omsorg.

Blick framåt

”Jag vill att Akademin ska fortsätta forma ledare som inspirerar och lyfter vården – alltid med hjärtat som kompass.”Andrea

”Min förhoppning är att Akademin blir ett självklart nav för reflektion, inspiration och idéutbyte mellan ledare.”Elisabet

Vi ser fram emot att följa Andreas och Elisabets arbete i styrelsen och hur deras erfarenheter och idéer kan bidra till att stärka ledarskapet i vården.